پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » رفع گرفتگی توالت

رفع گرفتگی توالت

  • از
رفع گرفتگی توالت

گرفتگی توالت از مشکلاتی است که معمولاً کمتر کسی به آن توجه دارد و فقط زمانی که پیش می آید، وخامت اوضاع و بزرگی مشکل درک خواهد شد. زمانی که کارکرد توالت با اختلال مواجه می شود یا انسداد و گرفتگی در آن رخ می دهد، شاید در ابتدا فقط یک گرفتگی جزئی باشد اما ممکن است مشکل کمی بزرگتر از آنچه تصورش را داریم باشد همچنین ممکن است مشکلات و ناراحتی های بیشتری برای ما رخ دهد. گرفتگی شدید توالت منجر به مشکلات بزرگ و اختلال در زندگی خواهد شد.
زمانی که مشکل انسداد و گرفتگی در لوله ها بسیار بزرگ باشد، برای رفع آن ممکن است به خدمات شرکت های لوله بازکنی تهران نیاز داشته باشید و شاید خودتان نتوانید از عهده رفع گرفتگی آن بر بیایید.
در ادامه علل گرفتگی توالت و نکات راهکارهایی را برای رفع گرفتگی مطرح می کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل گرفتگی توالت

معمولاً هنگام مواجهه با مشکل انسداد توالت تمایل داریم قبل از هر چیز علت گرفتگی چاه توالت را بدانیم.
در صورتی که چاه توالت با مصالح ساختمانی مثل سیمان یا سقوط اجسام و اشیا و مواردی از این قبیل دچار انسداد نشده باشد دلایل دیگری از جمله تجمع مو، افتادن دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، پوشک بچه یا پلاستیک و یا مدفوع علت ایجاد مشکل هستند.
گاهی سهل انگاری افراد موجب بروز این مشکل می شود مثل زمانی که دستمال کاغذی استفاده شده را در چاه توالت می‌اندازند و تصور شان این است که دستمال با خیس شدن از همدیگر باز شده و از بین می رود در حالی که اینطور نیست دستمال کاغذی به صورت جرم و رسوب در دیواره لوله می ماند و پس از گذشت مدت زمانی لوله را به طور کامل مسدود می کند و یا گاهی حتی پس از اصلاح صورت موها با این تصور که با ریختن آب از بین خواهند رفت در توالت ریخته می شود. 

در مواردی هم مشاهده شده است که عدم رعایت شیب استاندارد لوله فاضلاب، باعث بروز مشکلاتی از قبیل گرفتگی لوله توالت می شود.

روش های رفع گرفتگی لوله توالت سنتی و فرنگی

پس از تشخیص دلیل گرفتگی توالت، می توانید نسبت به انتخاب روش مناسب برای رفع گرفتگی لوله توالت اقدام کنید. در ادامه به ذکر 6 روش سریع و آسان برای رفع مسدودی لوله توالت فرنگی و ایرانی می پردازیم.

استفاده از تلمبه دستی لوله بازکنی

شاید در ابتدا تصور کنید که این ابزار بسیار ساده است و ممکن است کارایی خاصی نداشته باشد اما باید بگوییم که این ابزار بسیار ساده یکی از بهترین روش های رفع گرفتگی توالت است. معمولا توصیه ما به همه خانواده ها این است که یکی از این ابزار را در خانه داشته باشند چون هنگام انسداد توالت بهترین کار در وهله اول استفاده از آن می باشد.
برای استفاده از این ابزار باید تلمبه را در کاسه توالت قرار داده و آن را به آرامی به سمت پایین فشار دهید. اولین فشار فقط برای از بین بردن هوا است. دقت داشته باشید که هنگام استفاده از تلمبه از زور بیش از اندازه استفاده نکنید چون موجب پاشیدن آب کثیف به اطراف می شود. اگر توالت شما دارای مهر و موم خوبی باشد می توانید تلمبه را با قدرت به سمت بالا و پایین پمپ کنید و در آخر ابزار را به شدت به سمت بالا بکشید. در این مرحله متوجه هجوم آب به سمت فاضلاب خواهید شد. اگر با انجام این کار انسداد برطرف نشد می توانید مراحل را تکرار کنید تا گرفتگی شما حل شود و یا حداقل اوضاع کمی بهتر شود.

استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی

برای رفع گرفتگی توالت می توانید یک ظرف آب جوش آماده کنید. در مدت زمانی که آب در حال جوشیدن است مقداری مایع ظرفشویی در توالت بریزید. سپس آب جوش و به شدت داغ را با احتیاط کامل به درون توالت بریزید. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مایع ظرفشویی و آب داغ موجب نرم شدن گرفتگی خواهد شد. پس از انجام این کار توالت کمی باز شده و مسیر برای خروج آب باز میشود. البته می توانید در مقاله ” روش ساخت محلول لوله بازکن خانگی ” با شیوه ساخت قویترین محلول لوله بازکن خانگی آشنا شوید.

ساخت قلاب دست ساز خانگی با استفاده از آویز لباس

یکی از روش هایی که به شما در رفع گرفتگی توالت کمک خواهد کرد، استفاده از قلاب دست ساز خانگی می باشد که با یک چوب لباسی درست شده باشد. شما می توانید آویز لباس را صاف کرده و سر قلاب مانند آن را به شکل قلاب برای وارد شدن به لوله درست کنید. البته برای اینکه قلاب آویز لباس به کاسه و لوله صدمه نزند، می توانید تکه های پارچه نازک را به آن قسمت ببندید و آن قسمت را پوشش دهید.
دراین مرحله می توانید قلابی را که ساخته اید به درون لوله هل داده و چند ضربه آرام بزنید تا گرفتگی لوله را رفع نمایید. در بیشتر اوقات ممکن است این راه حل منجر به رفع گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی نشود پس در این صورت قطعاً گرفتگی شدت بسیاری دارد. در این صورت این ابزار قادر به رفع انسداد شدید نخواهد بود.

استفاده از محلول های خانگی لوله بازکن

شاید در ابتدا تصور کنید سرکه و جوش شیرین موادی بسیار ساده هستند و چگونه می توانند در رفع گرفتگی توالت موثر واقع شوند اما باید بگوییم که این مواد با ترکیب شدن با هم می توانند بسیار قدرتمند باشند و حتی گرفتگی را رفع نمایند.
سرکه و جوش شیرین تمیز کننده هایی هستند که معمولاً در رفع گرفتگی های سطحی موفق عمل می کنند.
برای استفاده از این مواد باید در ابتدا نصف پیمانه جوش شیرین به درون کاسه توالت ریخته شود سپس نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کرده و بعد از جوش شیرین به کاسه توالت اضافه کنید. در چنین موقعیتی مواد مانند کوه آتشفشان می جوشند. در واقع شما محلول شیمیایی خاص و منحصر به فردی را ساخته اید که می تواند لوله فاضلاب را تمیز کرده و شستشو دهد و در نهایت موجب رفع گرفتگی توالت شما شود. پس از خالی شدن توالت نیم ساعت صبر کرده و پس از آن آب را باز می کنید تا خروجی فاضلاب را از بابت باز بودن و رفع شدن مشکل بررسی نمایید.

استفاده از فنر دستی لوله بازکنی

در صورتی که با روش های مختلف موفق به رفع گرفتگی توالت نشدید، می توانید یک ابزار به نام فنر دستی که مخصوص لوله بازکنی می باشد را تهیه کنید و زمانی که مطمئن شدید استفاده از این فنر کاسه توالت و لوله فاضلاب را دچار آسیب نمی کند و هزینه های دیگری همچون تعمیرات لوله کشی را به مشکلات شما اضافه نمی‌کند، می‌توانید از آن استفاده کنید. جهت آشنایی با سایر وسایل لوله بازکنی، کلیک کنیود.

برای استفاده از فنر لوله بازکنی دستی باید آن را تا رسیدن به عامل گرفتگی به درون لوله بفرستید سپس فنر را بچرخانید و برای رفع گرفتگی تلاش کنید. در این مرحله باید بسیار دقت کنید چون هل دادن فنر با فشار به داخل لوله منجر به آسیب دیدن لوله های فاضلاب خواهد شد. پس فقط باید فنر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

استفاده از خدمات شرکت های لوله بازکنی

گاهی اوقات مشکل گرفتگی توالت با روش های مختلف و ذکر شده در بالا حل نمی شود. در این صورت مطمئن ترین و قطعی ترین راه برای رفع گرفتگی های سرسخت توالت استفاده از خدمات شرکت های لوله بازکنی می باشد. افرادی که قادر به رفع گرفتگی توالت نیستند و هیچ تخصصی در این زمینه ندارند ممکن است با انجام این کار، کاسه توالت و لوله های فاضلاب را دچار آسیب و شکستگی کنند که هزینه تعمیرات بسیاری را در پی خواهد داشت اما افراد حرفه ای و متخصص فعال در شرکت های لوله بازکنی مشکل گرفتگی توالت را به روشی کاملا اصولی و تضمینی و بدون کثیف کاری انجام خواهند داد و مشکل شما به صورت قطعی و اصولی برطرف خواهد شد‌. برای این کار می توانید با شماره نزدیک ترین شعبه لوله بازکنی به محل زندگی خود، از جمله لوله بازکنی غرب تهران تماس بگیرید.

ممنوعیت استفاده از مایع لوله بازکن شیمیایی

برای باز شدن چاه توالت به هیچ عنوان از اسیدهای شیمیایی لوله بازکن استفاده نکنید. استفاده از این محلول های شیمیایی قوی موجب باز شدن اتصالات لوله ها و نشت آب از آنها خواهد شد. علاوه بر مشکل نشتی اسیدهای شیمیایی لوله بازکن خطرات دیگری همچون آسیب جدی به سیستم تنفس، چشم و پوست انسان دارد. همچنین موجب سوراخ شدن لوله های چدنی نیز خواهد شد. در صورت تمایل به استفاده از محلول برای حل مشکل از محلول های خانگی استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی