پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » وسایل لوله بازکنی در ایران

وسایل لوله بازکنی در ایران

 • از
معرفی تجهیزات لوله بازکنی

یکی از شغل های پردرآمد، لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله فاضلاب می باشد که بسیار هم مشکل گشا است، چون هر کسی ممکن است به آن نیاز پیدا کند. می‌خواهیم در این مطلب درباره ابزارهای لوله بازکنی و لوازمی که در رفع گرفتگی لوله ها در لوله بازکنی تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد صحبت کنیم با ما همراه باشید.

به چه لوازمی ابزار لوله بازکنی می گویند؟

تمام لوازمی که متخصصین لوله بازکن در رفع انسداد لوله های فاضلاب به کار می گیرند، ابزارهای لوله بازکنی هستند. البته نوع گرفتگی در انتخاب این لوازم و ابزارها تاثیرگذار است. گاهی ابزارهای ساده و خیلی ابتدایی برای رفع گرفتگی کافی است اما گاهی ابزارهای پیچیده و پیشرفته اب برای حل مشکل لازم است.

مهمترین ابزار های لوله بازکنی

برای باز کردن لوله و رفع گرفتگی آن ابزارهای مختلف و زیادی وجود دارد. بعضی از ابزارها کاربرد بیشتری داشته و اساسی تر و پیچیده تر هستند که تکنسین‌های لوله بازکن از آن‌ها استفاده می‌کنند اما بعضی از ابزارهای ساده توسط مردم عادی نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به معرفی چند ابزار مهم لوله بازکنی می پردازیم.

فنر لوله بازکنی

فنر لوله بازکنی

روش متداول و پرکاربردی که معمولاً اکثریت لوله بازکن ها از این روش جهت رفع انسداد و گرفتگی لوله ها استفاده می کنند، فنر زنی است که با استفاده از فنر لوله بازکنی انجام می‌شود. فنر زنی به دو روش انجام می گیرد: دستی و برقی
به کار بردن فنر دستی به راحتی انجام می شود چون به مهارت و تخصص خاصی نیاز ندارد. پس هر کسی بدون مهارت خاص می تواند آن را به کار گیرد و انسداد لوله فاضلاب را رفع نماید اما استفاده از فنر برقی نیاز به مهارت و تجربه و تخصص دارد. این نوع فنر به برق شهری متصل می شود و یا نوع دیگری از آن وجود دارد که شارژی می باشد و کاربرد آن در مکان هایی است که برق وجود ندارد. فنر برقی دارای یک موتور برقی است که فنر به آن متصل می‌شود. جهت قدرت و کارایی بیشتر دستگاه، چرخش فنر توسط موتور برقی که نیروی لازم را تامین می کند انجام می شود. کلیه شعب لوله بازکنی از جمله لوله بازکنی بلوار فردوس به این دستگاه مجهز هستند.

سر فنر لوله بازکنی

نوع لوله ها و نوع گرفتگی آنها متفاوت هستند. سر فنر ها هم دارای انواع گوناگونی می باشند. معمولاً سرفنری که به کار گرفته می شود بر اساس نوع لوله و نوع گرفتگی توسط تکنسین متخصص انتخاب می شود.

انواع مختلف سرفنر لوله بازکنی

گرفتگی لوله بدون استفاده از سر فنر نیز رفع می‌شود اما اگر یک سرفنر مناسب به کار گرفته شود، رفع گرفتگی لوله با سرعت بیشتری انجام می شود.
انواع سرفنر لوله بازکنی عبارتند از:

 • سر فنر میله فنری
 • سر فنر نیزه ای
 • سر فنر لوله بازکنی اسیدی
 • سر فنر مدل الماسی
 • سر فنر لوله بازکنی ابزارگیر
 • سر فنر مدل برسی
 • سر فنر مدل چاقویی
 • سر فنر مدل کوزه‌ای

همانطور که گفته شد سرفنر ها در انواع مختلفی موجود هستند. تکنسین با تجربه و متخصص باید با توجه به نوع گرفتگی، سر فنر مناسب را انتخاب کند تا راندمان کار بالا برود.

دریل لوله بازکنی

دریل هم یکی از دستگاه‌های لوله بازکنی می باشد که در شرکت های لوله بازکنی به کار گرفته می‌شود. دستگاه دریل هم به فنر لوله بازکنی شباهت دارد. فقط در این دستگاه چیزی که باعث چرخش فنر می شود دریل است. بعد از روشن شدن دستگاه دریل به دلیل اینکه دستگاه فقط باعث به چرخش در آوردن فنر می شود، فنر با کمک دستگاه به داخل لوله می‌رود. این دستگاه باید توسط افراد ماهر و حرفه ای مورد استفاده قرار بگیرد، چون دستگاه خطرناکی محسوب می شود. باید در استفاده از این دستگاه احتیاط کرد به خصوص زمانی که فنر دارای طول زیادی باشد. در دریل های قدیمی تنظیم دور امکان‌پذیر نبود به همین دلیل به سختی کنترل می‌شد اما در ریل های جدید تنظیم دور امکان پذیر می باشد و همین باعث شده است که احتمال بروز حادثه کمتر شود. ممکن است به خدمات لوله بازکنی جنوب تهران نیاز داشته باشید.

دستگاه تراکم هوا در لوله بازکنی

یکی از ابزارهای پیچیده لوله بازکنی دستگاه پمپ تراکم هوا می باشد که معمولاً در گرفتگی های فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه تراکم هوا، فشار هوایی را ایجاد کرده سپس فشار هوا توسط دستگاه به داخل لوله پمپاژ می شود و گرفتگی لوله بر اثر پمپاژ فشار هوا از بین می رود. در این دستگاه می توان فشار را بر حسب نیاز تنظیم کرد. لازم به ذکر است که این دستگاه در هر نوع گرفتگی قابل استفاده نمی باشد. پس باید توجه داشته باشیم که در چه شرایطی و در کجا از آن استفاده می کنیم. استفاده نابجا از این دستگاه تنها باعث رفع مشکل نمی شود بلکه باعث بدتر شدن شرایط نیز خواهد شد.

به طور مثال: اگر لوله ای با مصالح ساختمانی مثل سیمان و سنگ گرفته شده باشد، استفاده از این دستگاه نه تنها گرفتگی آن را رفع نمی‌کند بلکه باعث می‌شود لوله در سطح بیشتری دچار گرفتگی شود. استفاده از این دستگاه نیز باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد.

ژنراتور لوله بازکنی

ژنراتور لوله بازکنی

جهت تولید برق و به گردش درآوردن فنر از ژنراتور استفاده می‌شود کاربرد ژنراتور نسبت به دریل بیشتر است چون دور گردش کمتری نسبت به دریل دارد. تکنسین در استفاده از ژنراتور به دلیل عبور فنر از وسط در موقعیت بهتری نسبت به لوله قرار می‌گیرد و می‌تواند دستگاه را بهتر کنترل نماید. کلید چپ گرد روی ژنراتور جهت چرخش فنر به حالت ثابت و یا برای خروج فنر از لوله به کار گرفته می‌شود و کلید راست گرد جهت هدایت کردن فنر به درون لوله می باشد.

انبر لوله بازکنی

ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد که شیئ با ارزشی را به طور اتفاقی در سیفون توالت انداخته باشد. برای حل این مشکل از انبر لوله بازکنی استفاده می شود. انبر لوله بازکنی هم جزو یکی از ابزارهای لوله بازکنی می باشد. این ابزار ساده برای دراوردن اشیا از داخل سیفون کاربرد دارد. انبار لوله بازکنی متشکل از یک سر فلزی، یک دستگیره و یک میله منعطف می باشد که با تمام سادگی خود کارایی بالایی دارد. از این دستگاه در لوله بازکنی غرب تهران نیز استفاده می شود.

آچار لوله گیر

این وسیله در باز کردن دریچه ها و لوله ها به کار گرفته می شود. مدل ها و اندازه های گوناگونی برای این ابزار وجود دارد که معمولاً بین ابزار تکنسین‌ها آچار لوله گیر را مشاهده می‌کنید.

محلول های لوله بازکن شیمیایی و اسیدی

محلول های شیمیایی و اسیدی هم جزو وسایلی هستند که جهت رفع گرفتگی می توان از آن ها در خانه به سادگی استفاده کرد. توجه به این نکته که این محلول ها همگی شیمیایی و اسیدی هستند گفتن چندین نکته ضرورت دارد.
نکاتی درباره استفاده از محلول های شیمیایی و اسیدی برای رفع گرفتگی لوله ها مطرح می کنیم:

 • ممکن است به سلامتی شما آسیب بزنند و باعث مشکلات تنفسی و پوستی شوند.
 • استفاده از این محلول های اسیدی و شیمیایی به مرور زمان موجب پوسیدگی لوله‌ها و از بین رفتن آنها خواهند شد.
 • با توجه به اینکه لوله ها دارای انواع مختلفی هستند، اگر محلولی غیر مناسب برای لوله ها انتخاب شود، لوله ها آسیب خواهند دید.

با توجه به نکاتی که گفته شد بهتر است از این محلول ها برای رفع گرفتگی لوله استفاده نشود چون در نهایت نتیجه خوبی نخواهد داشت.
امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ابزارهای گوناگون و مختلفی جهت باز کردن لوله ها وجود دارند. هر کدام از این ابزارها دارای کارایی خاصی هستند. برای اینکه بتوانیم در رفع گرفتگی لوله، ابزار لوله بازکنی مناسبی انتخاب کنیم، باید مهارت و تجربه کافی در این زمینه داشته باشیم. تکنسین ماهر و با تجربه با شناختی که از ابزارها دارد می‌تواند با توجه به کارایی ابزار و نوع گرفتگی و شرایط موجود مشکل را به وسیله این ابزارها به سرعت حل کند. خوشبختانه تکنسین های ما در کلیه شعب از جمله لوله بازکنی ستارخان مهارت کافی در تشخیص نوع گرفتگی لوله و استفاده از ابزار مناسب را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی