پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درختان

گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درختان

  • از
گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درختان

جدول محتوا

یکی از اجزای مهم هر خانه ای می تواند درختان و گیاهان باشند. درختان علاوه بر پاکیزگی هوایی که تنفس می کنیم، به خانه ها زیبایی و نشاط می بخشند اما وجود درختان در خانه می‌تواند، معایبی نیز داشته باشد. مثلا اگر از درختان به خوبی نگهداری نکنیم، ممکن است سیستم لوله کشی خانه آسیب ببیند. درختان در صورت عدم نگهداری و کنترل خوب، ‌ممکن است به خطوط فاضلاب خانه آسیب بزنند و لوله ها را دچار گرفتگی و انسداد نمایند. در اینگونه مواقع ناچار به استفاده از خدمات لوله بازکنی تهران خواهید بود.

دلیل رشد ریشه درختان در لوله کشی ساختمان

از آنجایی که درختان به رطوبت و مواد مغذی خاک احتیاج دارند، خطوط فاضلاب می تواند مکان خوبی برای تامین آن ها باشد. نشتی ها و ترک های کوچک که در لوله ها وجود دارند، موجب ایجاد رطوبت شده و درختان جذب آن ها می‌شوند. زمانی که ریشه ها در خطوط نفوذ می‌کنند، به تدریج در لوله رشد می کنند و موجب پر شدن لوله و انسداد آن ها می شوند و مشکلات زیادی را در سیستم لوله کشی ایجاد می‌کنند که باید هرچه سریع تر برای حل و رفع آن اقدام نمود.

علائم رشد ریشه درختان در خطوط فاضلاب

در ادامه به چند نشانه و علامت که می تواند هشداردهنده نشتی و گرفتگی لوله به دلایلی از جمله ریشه درختان باشد، اشاره می کنیم.

افزایش ناگهانی مبلغ قبض آب

شاید برای شما پیش آمده باشد که قبض برق منزلتان به طور ناگهانی افزایش خیلی شدیدی داشته باشد. در این صورت لازم است لوله ها مورد بررسی قرار گیرند. امکان دارد نفوذ ریشه در لوله ها موجب به وجود آمدن مشکل و اختلال در سیستم لوله کشی شده باشد. در صورتی که لوله های شما نشتی داشته باشند، علاوه بر اینکه آب بسیاری به هدر می‌رود؛ شما مجبور هستید تا هزینه آب هدر رفته را نیز بپردازید. در صورتی که قبض های آب با مبلغ های بالا دارید، سعی کنید ریشه مشکل را پیدا کرده و اصلاح نمایید.

تخلیه آهسته و کند آب دوش و سینک

زمانی که ریشه درختان به درون لوله ها نفوذ کند، در آنجا رشد خواهد کرد و بزرگ خواهد شد. شاید در ابتدا هیچ چیزی مشخص نباشد اما با گذشت زمان لوله مسدود می شود و حتی ممکن است با رشد و گسترش ریشه ها آسیب جدی به لوله ها وارد شود. در صورت اینکه با تخلیه کند آب مواجه شدید، حتما خطوط فاضلاب را به لحاظ وجود ریشه درختان بررسی نمایید. اگر متوجه رشد گیاهان در خطوط فاضلاب شدید، با یکی از شعب لوله بازکنی موسوی از جمله لوله بازکنی غرب تهران تماس بگیرید.

وجود فروچاله ها در حیاط

در صورتی که ریشه درختان به لوله های شما آسیب شدیدی زده باشد، در چمن ها لکه های نرم و فرو چاله هایی را مشاهده خواهید کرد. امکان ترک خوردن و شکستن لوله ها در صورت رشد گیاهان وجود دارد و به دنبال آن آب نیز نشت خواهد کرد. وقتی به طور مداوم آب نشتی داشته باشد، فروچاله هایی در حیاط ایجاد خواهند شد. در صورت مواجهه با چنین مسئله‌ای باید از یک متخصص خطوط فاضلاب کمک بگیرید. انسداد لوله با ریشه درختان یکی از مشکلات جدی در ساختمان محسوب می شود.

شنیدن صدای قل قل آب از فاضلاب

شاید تاکنون برای شما پیش آمده باشد که هنگام تخلیه آب حمام صدای قل قل آب را شنیده باشید. در زمان شستن توالت و یا خالی کردن سینک اگر لوله دچار انسداد باشد صدای قل قل آب تولید می کند. دلیل تولید این صدا این است که آب در تلاش برای عبور از عامل گرفتگی لوله می باشد. صدای اینچنینی در فاضلاب دلیل بر علامت وجود ریشه در خطوط فاضلاب است. در مواجهه با چنین علامتی برای رفع مشکل اقدام نمایید.

استشمام بوی بد و نامطبوع از سیستم فاضلاب ساختمان

هنگامی که با بوی بد و زننده ای از فاضلاب ساختمان روبرو می شوید، ممکن است ریشه درختان در خطوط فاضلاب شما ریشه دوانده باشند. زمانی که فاضلاب با ریشه درختان مسدود می شود، زباله ها در آن قسمت جمع می شوند و بوی بد و نامطبوعی تولید می کنند. در صورت رفع نشدن مشکل زباله های زیاد دیگری در آن قسمت انباشته شده و بوی بد تر و نامطبوع تری به مشام می رسد.

بالا زدن چاه توالت

بالا زدن چاه توالت، ممکن است دلیلی بر وجود ریشه درختان در لوله های ساختمان باشد؛ چون زمانی که ریشه های درخت در لوله ها نفوذ کنند، دستمال توالت و اشیایی را که به چاه توالت می‌افتند را به دام می‌اندازند و موجب مسدود شدن کامل لوله های فاضلاب می شوند.

کم شدن فشار آب به طور ناگهانی

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درختان

کم بودن فشار آب لوله ها می تواند دلیلی بر انسداد لوله ها باشد. زمانی که حس می کنید آب شیر فشار خوبی ندارد، ممکن است ریشه درختان خطوط فاضلاب را مسدود کرده باشند. برای تشخیص علت این مورد باید به متخصصین این کار از جمله شعبه لوله بازکنی جنوب تهران مراجعه نمایید.

چگونه می توان ریشه ها را در خطوط فاضلاب از بین برد؟

شاید شما بخواهید بدون کمک گرفتن از لوله کش متخصص ریشه درختان را در لوله فاضلاب از بین ببرید. در این صورت می‌توانید از ابزارها و نمک های مخصوص این کار استفاده کنید. با شستن نمک های مخصوص و مختلف در توالت، شما قادر هستید ریشه درختان را در لوله ها از بین ببرید.

نمک های مناسب برای از بین بردن ریشه درخت در خطوط فاضلاب

اگر نمک ها و مواد شیمیایی مختلفی را که برای از بین بردن ریشه درختان مناسب هستند را بشناسید، می‌توانید با احتیاط از آن ها استفاده کنید. در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

  • استفاده از سولفات مس

برای ریشه کشی در خطوط فاضلاب می توان از سولفات مس استفاده کرد. می توانید آن را از فروشگاه های لوازم خانگی تهیه نمایید. با استفاده از این ماده قادر خواهید بود که ریشه های کوچک وارد شده به لوله ها را نابود کنید. اما دقت داشته باشید که این ماده برای استفاده در سیستم سپتیک مناسب نمی باشد. برای استفاده از آن باید نصف فنجان کریستال را در توالت ریخته و آن را بشویید.

  • استفاده از سنگ نمک

استفاده از نمک برای قطع ریشه درختان از لوله فاضلاب

سنگ نمک دقیقا مثل سولفات مس است اما با این تفاوت که سنگ نمک خطری برای سیستم های سپتیک ایجاد نمی کند. دقت کنید که اگر از نمک بیش از اندازه استفاده کنید، ممکن است درخت مسموم شود.
شستشوی نمک های گفته شده موجب از بین رفتن ریشه ها می شود. اما ریشه ها دوباره رشد خواهند کرد و به لوله نفوذ پیدا می کنند. پس این ها راه حل های دائمی نیستند. برای حل اساسی این مشکل شما نیاز به یک راه حل دائمی دارید. قطعاً شما در مواجهه با نفوذ ریشه های درختان در لوله ها به لوله بازکنی های متخصص و کاربلد نیاز خواهید داشت تا مشکل خود را به صورت دائمی حل کنید.
لوله بازکنی های ماهر و متخصص از جمله شعبه لوله بازکنی ستارخان، در این زمینه از ابزارهای مخصوص و ویژه ای برای این کار استفاده می کنند. همچنین آن ها دارای دوربین های مخصوصی برای این کار هستند. خطوط فاضلاب با استفاده از این دوربین ها دیده می شوند. متخصصان لوله بازکن خطوط فاضلاب را با استفاده از این دوربین ها می بینند و محل دقیق ریشه ها را شناسایی می کنند. آن ها پس از دیدن محل ریشه روش پاکسازی لوله ها را انتخاب می کنند.

ابزارهای مورد استفاده جهت  پاکسازی ریشه درختان از خطوط فاضلاب

ابزارهایی برای از بین بردن ریشه درختان از لوله های فاضلاب وجود دارد که به چند نمونه اشاره می کنیم:

استفاده از روتر یا فنر مکانیکی

روتر یا فنرمکانیکی جهت از بین بردن و تخلیه ریشه درختان از خطوط فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی ابزار به ریشه های درون لوله می رسد، همانند اره شروع به خرد کردن آن ها می کند. پس از آن لوله شستشو داده می شود.

استفاده از دستگاه هیدروجت

یکی از دستگاه های بسیار مفید و کاربردی در پاکسازی ریشه درختان از خطوط فاضلاب دستگاه هیدروجت است. این دستگاه با جریان پر فشار آب کار می کند. در واقع در این روش آب با فشار بسیار زیاد(بیش از ۴۰۰۰) شلیک می‌شود، ریشه درختان قطع شده و از بین می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی