پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » ۱۲ راهکار پیشگیری از مشکلات خطوط فاضلاب

۱۲ راهکار پیشگیری از مشکلات خطوط فاضلاب

  • از
روش های پیشگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

مشکلات مربوط به لوله و فاضلاب و نیاز به لوله بازکنی در هر ساعت از شبانه روز مانند پاسی از شب، صبح خیلی زود یا هنگام تعطیلات، معمولاً مشکل را سخت تر از آنچه هست می کند، قطعا شما دوست دارید که روال عادی زندگی را در این ساعات و روزها داشته باشید؛ به همین دلیل دوست ندارید که با لوله بازکنی تماس بگیرید و آرزو می کردید کاش این مشکل به وجود نیامده بود. البته ما در شعبه لوله بازکنی تهران به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات لوله بازکنی هستیم.

ناگفته نماند که کار در این زمان برای افراد لوله کش نیزسخت می باشد. به همین دلیل آن ها معمولاً در این هنگام آرزو می‌کنند که کاش شما می توانستید مشکل خود را حل کنید. تا هم شما و هم لوله کش خواب شبانه کامل و تعطیلات بی وقفه ای را پشت سر بگذارید و لذت ببرید.

راهکارهای پیشگیری از مشکلات لوله های فاضلاب و گرفتگی لوله ها

با این 12 مورد می توانید از گرفتگی لوله ها، بالا زدن چاه فاضلاب و مواردی از این قبیل، پیشگیری کنید.

1. جلوگیری از ورود روغن ها و چربی ها به لوله سینک

چنانچه شما جزو افرادی هستید که روغن و چربی باقی مانده از غذا را مستقیما به داخل لوله سینک ظرفشویی آشپزخانه می ریزید، پس باید آماده روبرو شدن با انسداد لوله های فاضلاب باشید. در این صورت شما حتماً در آینده ای نزدیک نیاز به لوله باز کن و لوله کش برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب خواهید داشت.
چربی ها پس از سرد شدن سفت و سخت می شوند و در جداره لوله ها رسوب می بندند. پس از گذشت مدت زمانی، چربی هایی که جامد شده اند، لوله را دچار رسوب گرفتگی کرده و لوله های فاضلاب شما دچار گرفتگی و انسداد خواهند شد.
پس بهتر است در این مورد هوشمندانه و عاقلانه رفتار کنید و به جای اینکه چربی ها و روغن را مستقیماً به داخل لوله فاضلاب بریزید، آنها را در ظرف غیر قابل بازیافت ریخته و کنار گذاشته و پس از خنک شدن آن ها را خراش داده از ظرف جدا کنید و به سطل زباله مخصوص به خود انتقال دهید. اگر با گرفتگی لوله سینک مواجه شدید، می توانید با لوله بازکنی غرب تهران شبانه روزی و بدون کثیف کاری، تماس بگیرید.

2. عدم استفاده از محلول های اسیدی و شیمیایی در لوله کشی قدیمی

معمولا افراد وقتی با تخلیه کند سینک و یا وان مواجه می شوند، در اولین اقدام از محلول های لوله بازکنی اسیدی و شیمیایی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که استفاده از این محلول های شیمیایی در سیستم لوله کشی قدیمی کار بسیار اشتباهی است؛ چون این محلول ها لوله ها را دچار خوردگی و پوسیدگی می کنند و در نهایت لوله ها دچار نشتی می شوند‌
اگر با تخلیه کند و آرام آب مواجه شدید و گرفتگی های سطحی را تجربه کردید، بهتر است از محلول های لوله بازکن طبیعی با اثر آنزیمی که گرفتگی ها را برطرف می کند استفاده کنید. البته تاثیر این محلول ها مانند محلول ها و مواد شیمیایی سریع و عالی نیست اما قطعاً به لحاظ ایمن بودن و ملایم بودن برای لوله های شما مفید و بهتر هستند.

3. خلوت نگه داشتن فضای زیر سینک

جلوگیری از بالازدن آب چاه فاضلاب

لوله های منحنی که در زیر سینک شما وجود دارد را می توان تله های تخلیه نامید. آن ها علاوه بر اینکه محل عبور فاضلاب هستند بلکه عاملی برای جلوگیری از ورود گاز های فاضلابی به منزل شما نیز می باشند.
این لوله ها اشیا و اجسام گوناگون از جمله زباله ها یا حتی اشیا با ارزش شما که به درون لوله می افتند را می‌گیرد و در خود نگه می دارد. این لوله ها به وسیله اتصالات پیچی به لوله های اطراف وصل می شوند. زمانی که شما می خواهید لوله های فاضلاب آن قسمت را برای رفع انسداد، تمیز نمایید؛ به راحتی از هم جدا می شوند. در این صورت وقتی که اتصالات شیر شل شوند، زیر سینک دچار نشتی خواهد شد.
شما باید از نشتی ناحیه زیر سینک جلوگیری کنید. شما می توانید کپسول های آتش نشانی، انواع پاک کننده ها یا سطل های زباله را از این ناحیه دور نگه دارید تا لوله ها به وسایل مختلف برخورد نکرده و نشتی نداشته باشند. اگر در محدوده جنوب تهران ساکن هستید، می توانید با لوله بازکنی جنوب تهران تماس بگیرید.

4. استفاده نکردن از لوله ها به عنوان سطل زباله

گاهی پیش می آید که افراد نا خواسته از لوله ها به عنوان سطل زباله استفاده می کنند. باید بدانید که لوله ها نمی توانند ضایعات غذایی، باقی مانده میوه و پوست آن ها، تفاله چای، مو، دستمال کاغذی و اشیا و اجسام دیگر را دفع کنند؛ بلکه ورود این مواد هرچقدر هم که کوچک و ریز باشند، موجب انسداد لوله خواهد شد.
پس بایستی از ورود انواع زباله ها به داخل لوله ها جلوگیری کنید تا لوله های شما از مشکلاتی از قبیل انسداد در امان باشند.

5. استفاده از از افراد متخصص در لوله کشی

بدون تعارف باید بگوییم که ممکن است شما در برخی مسائل از جمله تعویض مخزن و مسائلی از این قبیل بسیار عالی عمل کنید اما باید بدانید که گاهی شما تخصص لازم برای انجام پروژه لوله کشی را ندارید. پس بهتر است از همان ابتدای کار از افراد متخصص در زمینه لوله کشی استفاده نمایید.
در صورتی که بدون دانستن توانایی ها و استعدادهای خود در زمینه لوله کشی اقدام به انجام کاری در این زمینه نمایید، بدون شک و قطعا باید برای رفع اشتباهات خود هزینه های بسیاری در این زمینه پرداخت کنید.

6. بستن شیر آب قبل از رفتن به مسافرت در تعطیلات

مطمئناً خیلی حس بدی خواهد داشت، اگر بعد از بازگشت از یک مسافرت یک یا دو هفته ای، با خانه های سیل زده مواجه شوید. بهتر است قبل از اینکه خانه را به مدت طولانی ترک می کنید، شیر اصلی آب را ببندید تا از وقوع فاجعه جلوگیری نمایید.
همچنین بهتر است چند شیر آب مثل شیر دستشویی یا سینک را باز کنید، تا فشار آب از لوله ها خارج شود. شاید پیش خود فکر کنید که انجام این کارها سخت و زمان بر است اما باید بدانید که باز کردن شیرهای آب خیلی ساده تر از نشتی لوله ها و پرداخت هزینه های بسیار برای پاکسازی خواهد بود. ممکن است به خدمات لوله بازکنی ستارخان نیاز داشته باشید.

7. شستشو دادن سالانه آبگرمکن

جلوگیری از مشکلات لوله فاضلاب

در صورتی که از توانایی این کار را دارید باید به صورت سالیانه مخزن آب گرم آبگرمکن خود را جهت از بین بردن آهک و رسوبات شستشو دهید. برای این کار می توانید به دستورالعمل هایی که در دفترچه راهنما گفته شده است مراجعه نمایید. با گذشت زمان تجمع مواد معدنی عملکرد دستگاه آبگرمکن شما را دچار اختلال خواهد کرد.
در صورتی که خودتان از عهده این کار بر نمی آیید می توانید از لوله کشی متخصص در این زمینه استفاده کنید. شاید به نظر شما این کار کم اهمیت و ساده باشد اما باید بگوییم که همین کار کوچک و ساده موجب عملکرد بهتر آبگرمکن شما در سالیان طولانی خواهد شد.

8. نادیده نگرفتن آب اطراف پایه توالت

گاهی وجود رطوبت و حتی آبی به اندازه یک گودال کوچک در اطراف پایه توالت و روی زمین می تواند، نشان از خراب شدن حلقه مومی باشد. شاید در ابتدا شما اقدام به خشک کردن آن محل نمایید و در ظاهر فکر کنید که مشکل خاصی به وجود نمی‌آید. باید بدانید که نشت آب می ‌تواند موجب آسیب کف زیرین کاشی حمام شود و در نتیجه کپک زدن و پوسیدگی اتفاق افتد که تعمیرات بسیار سخت و گران قیمتی را به دنبال خواهد داشت.
در صورت مواجهه با چنین مسئله ای بهتر است مهر و موم حلقه مومی را هرچه زودتر تعویض نمایید تا از مشکلات بیشتر و پرداخت هزینه های بسیار در امان باشید.

9. آموختن نحوه بررسی نشت آب

ممکن است گاهی برای شما پیش بیاید که مبلغ قبض آب خیلی بیشتر از حد معمول باشد، در حالی که مصرف شما مثل همیشه است. در این صورت امکان نشتی وجود دارد. برای اینکه از نشتی لوله ها اطلاع داشته باشید، باید تمامی وسایل اعم از ماشین ظرفشویی، لباسشویی و هر آنچه که از آب استفاده می کند را ببندید. پس از این کار کنتور آب خود را بررسی نمایید تا حرکت آن را ببینید. اگر کنتور در حال حرکت باشد، یعنی آب در جایی از خانه شما در حال جریان است و قسمتی از لوله های ساختمان شما دچار نشتی شده است. در این صورت باید خیلی سریع و فوری قبل از به وجود آمدن مشکلات بزرگتر، به این موضوع رسیدگی کنید‌. از لوله بازکنی های متخصص نظیر لوله بازکنی گیشا در این زمینه کمک بگیرید.

10. بررسی خطوط سپتیک

زمانی که که از لوله کشی و لوله های فاضلاب صحبت می شود، شاید فقط لوله هایی که در معرض دید هستند به ذهن شما بیایند. اما ممکن است ساختمان شما بر روی یک سیستم سپتیک قرار داشته باشد و این خطوط ممکن است مدفون در زیر قسمتی از ساختمان شما باشد.
با توجه به اینکه این خطوط قابل دیدن نیستند پس به ذهن هم خطور نمی کنند اما در صورت عبور وسایل نقلیه سنگین از روی این خطوط ممکن است، شماهزینه های تعمیر بسیار زیادی را متحمل شوید.

11. جلوگیری از ریختن زباله ها در توالت

ریختن زباله ها اعم از دستمال های کاغذی، محصولات بهداشتی زنانه، دستمال های پاک کننده آرایش، پوشک بچه و … در توالت موجب گرفتگی چاه توالت خواهد شد. بهتر است بدانید این زباله ها قابلیت تجزیه شدن در مایعات را ندارند. پس با شست و شوی آنها در توالت، لوله ها در معرض خطر انسداد قرار می گیرند. بهتر است از توالت فقط برای هدف مورد نظر استفاده شود. در صورت جلوگیری از ریختن زباله در توالت از وقوع مشکلات در این زمینه جلوگیری می کنید.

12. جلوگیری از یخ زدگی لوله ها

گاهی در زمستان و با سرد شدن هوا در برخی ساختمان ها، لوله ها دچار یخ زدگی می شوند. در صورت بروز این اتفاق آب قطع خواهد شد و شکستگی لوله ها اتفاق خواهد افتاد. بهتر است از یخ زدگی لوله ها قبل از وقوع مشکلات بسیار جلوگیری کنید. به طور مثال زمانی که هوا سرد است، خصوصا در طول شب که دما بسیار پایین است، می‌توانید کمی از شیر آب را باز نگه دارید.( حدود یک قطره ثابت). این راهکار بهترین و سریعترین روش برای نجات یافتن شما از بروز این اتفاقات و مشکلات زمستانی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی