پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » رفع بوی بد فاضلاب

رفع بوی بد فاضلاب

  • از
رفع بوی بد فاضلاب

چگونه بوی بد فاضلاب را از بین ببریم

بوی بد فاضلاب به دلیل حضور باکتری‌های بی‌هوازی درون چاه است. این باکتری‌ها با تجزیه فضولات و لجن درون فاضلاب باعث ایجاد گازهایی می‌شوند که خطرناک هستند و برخی از آنها بوی بسیار بدی دارند. یکی از این گازها که بوی ناخوشایند و تندی دارد و اوصولاً عامل اصلی بوی بد چاه فاضلاب نیز هست، سولفید هیدروژن می‌باشد. این گازها برخی اوقات به دلایل متفاوتی همچون خرابی سیفون، پرشدن چاه، گرفتگی لوله‌های فاضلاب و … به درون خانه نشت می‌کند و باعث آزار ساکنین خانه می‌شود.

گاهی اوقات نیز در هنگام بارندگی بوی نامطبوع فاضلاب در خانه می‌پیچد و یا باعث تشدید آن می‌شود، به نظر شما دلیل این مسئله چیست؟ اگر مایل هستید بدانید چگونه بوی بد فاضلاب در خانه را از بین ببرید و اینکه دلیل بوی نامطبوع فاضلاب هنگام بارندگی چیست؟ در این مقاله ما را همراهی کنید. ضمن اینکه می توانید برای رفع بوی فاضلاب و یا رفع گرفتگی لوله با لوله بازکنی تهران تماس بگیرید.

بوی بد فاضلاب چگونه بوجود می‌آید؟

همانطور که اشاره کردیم بوی بد فاضلاب به علت فعالیت باکتری‌های بی‌هوازی درون چاه فاضلاب است که در اثر فعل و انفعالات این باکتری‌ها گازهای خطرناکی همچون سولفید هیدروژن، آمونیاک، متان ، کربن دی اکسید ، کربن مونواکسید ، نیتروژن و … تولید می‌شوند. برخی از این گازها در تمام چاه‌ها حضور دارند و بوی بدی نیز دارند مانند سولفید هیدروژن که بویی شبیه تخم‌مرغ گندیده یا لاشه دارد. اکثر گازهای فاضلاب سبک هستند و به راحتی بالا می‌آیند و اگر سیفون دچار مشکل باشد می‌توانند وارد ساختمان شوند.

البته امکان دارد سیفون دچار مشکل نباشد ولی به دلیل استفاده نکردن از ظرفشویی یا توالت آب داخل سیفون خشک شده و باعث انتشار بوی بد فاضلاب درون ساختمان شود. این موارد را در لوله بازکنی ستارخان نیز مفصل توضیح داده ایم.

دلایل دیگری نیز همچون گرفتگی چاه فاضلاب، پرشدن چاه فاضلاب یا بارندگی نیز باعث انتشار بوی ناخوشایند این گازها به درون خانه می‌شود.

دلیل بوی نامطبوع فاضلاب هنگام بارندگی چیست؟

روش های خانگی رفع بوی بد فاضلاب

شاید شما هم متوجه شده‌اید که در هنگام بارندگی بوی فاضلاب تشدید می‌شود ولی نمی‌دانید دلیل آن چیست. دلیل، مربوط به محتوای فاضلاب و نحوه قرارگیری این محتواست.

در واقع فاضلاب از مواد جامد یا همان لجن، مایعات و گازها تشکیل می‌شود. لجن فاضلاب در ته چاه، ته نشین می‌شود و مایعات بر روی آن قرار می‌گیرد گازها نیز چون سبک هستند بر روی مایعات قرار می‌گیرند.

به هنگام بارندگی مقداری مایع دیگر نیز به چاه فاضلاب وارد می‌شود و سطح فاضلاب بالا می‌آید. بر اثر این اتفاق گازهای روی مایعات فشرده می‌شود و معمولاً این گازها که باید از لوله تعبیه شده در پشت بام به نام لوله ونت خارج شوند، در هنگام بارندگی با سرعت بیشتری خارج می‌شوند و حال اگر لوله ونت کار خود را به خوبی نتواند انجام دهد این گازها وارد خانه می‌شوند. ممکن است به خدمات ما در لوله بازکنی گیشا نیاز داشته باشید.

دلایل نقص در لوله ونت

  • لوله ونت باید به چاه فاضلاب وصل باشد اگر این اتصال به درستی انجام نشده باشد و یا جدا شده باشد. به هنگام بارندگی بوی بد فاضلاب بیشتر باعث آزار خواهد شد.
  • چاه فاضلاب پر شده باشد و جلوی لوله ونت را گرفته باشد که این مسئله نیز باعث انتشار گازهای فاضلاب به داخل خانه می‌شود.

به طور کلی اگر چاه فاضلاب بهره‌وری خوبی داشته باشد و قدرت جذب آن دچار مشکل نشده باشد در هنگام بارندگی سطح مایعات با جذب توسط دیواره‌ها کنترل می‌شود و اگر لوله ونت مشکلی نداشته باشد مسئله ای هم پیش ‌نمی‌آید.

رفع بوی بد فاضلاب در خانه 

بعد از اینکه متوجه شدیم دلایل بوی بد فاضلاب در خانه چه مواردی می‌تواند باشد حال باید دید چه راه‌کارهایی وجود دارد تا بوی بد فاضلاب را از بین ببریم تا باعث آزار ساکنین خانه نشود.

استفاده از محلول‌های لوله بازکنی

اگر به دلیل رعایت نکردن برخی موارد لوله فاضلاب دچار گرفتگی شود یکی از راه‌های نه چندان خوب ولی فوری و موثر استفاده از محلول‌های شیمیایی است که باعث از بین رفتن سریع گرفتگی میشود ولی می‌تواند باعث پوسیدگی لوله‌ها فاضلاب نیز بشود و اینکه برای سلامتی خطرناک است. سعی کنید از این محلول‌ها زیاد استفاده نکنید و از محلول‌های خانگی استفاده کنید.

استفاده از محلول خانگی سرکه و جوش شیرین

استفاده از محلول خانگی سرکه و جوش شیرین اگر گرفتگی سطحی باشد راه‌حل موثری است و بهتر است قبل از استفاده از محلول‌های شیمیایی چند بار از این روش استفاده کنید. برای اینکار مقداری جوش شیرین را داخل لوله بریزید سپس سرکه را نیز داخل لوله بریزید، بعد از نیم ساعت مقداری آب گرم داخل لوله بریزید تا مواد تجزیه شده از لوله خارج شود. اگر گرفتگی سطحی باشد بدون هزینه کردن و خطر کردن گرفتگی برطرف می‌شود و مسئله بوی بد فاضلاب نیز حل می‌شود. لوله بازکنی سعادت آباد یکی دیگر از شعب شبانه روزی ما است.

حل کردن مشکل سیفون توالت یا ظرفشویی

همانطور که میدانید سیفون با نگهداشتن مقداری آب اجازه‌ی ورود گاز فاضلاب به داخل خانه را نمی‌دهد اگر این آب به دلیل نصب غلط یا شکستگی نتواند آب را درون خود نگهدارد بوی بد فاضلاب به داخل خانه منتشر خواهد شد پس هر چند وقت یکبار حتما سیفون لوله‌های منزل را چک کنید تا از وجود آب داخل آن مطمئن شوید و اگر آب نداشت به داخل آن آب بریزید یا اگر مشکل خاصی دارد آن را رفع کنید.

استفاده از ترکیب نوشابه، جوش شیرین و سرکه

 یکی دیگر از راه‌های از بین بردن بوی بد فاضلاب استفاده از ترکیب نوشابه، جوش شیرین و سرکه است. ابتدا مقداری نوشابه مثلا نصف یک بطری نوشابه را به داخل لوله فاضلاب بریزید سپس نصف لیوان جوش شیرین را نیز داخل لوله بریزید حالا یک لیوان سرکه را داخل لوله بریزید تا بر اثر تجزینه مواد درون لوله آن ها را بشورد و ببرد و بوی بد فاضلاب را نیز از بین ببرد.

تخلیه چاه فاضلاب

چرا خانه بوی فاضلاب می دهد

ممکن است بوی بد فاضلاب به خاطر پر شدن چاه فاضلاب باشد. اگر چاه فاضلاب پر شود و فاضلاب بالا بیاید از سیفون توالت بالا میزند و علاوه بر منظره ناخوشایند باعث انتشار بوی بد فاضلاب در خانه می‌شود. با تخلیه به موقع چاه فاضلاب می‌توانید از انتشار بوی بد فاضلاب در خانه جلوگیری کنید. اگر در محدوده پیروزی ساکن هستید، می توانید با شماره لوله بازکنی پیروزی تماس بگیرید.
سخن پایانی
در این مقاله سعی کردیم در خصوص دلایل بوی بد فاضلاب و راه‌ کارهایی برای از بین بردن آن و همچنین تشدید بوی فاضلاب هنگام بارندگی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت بروز مشکل با آگاهی از دلایل آن بتوانید روش مناسبی برای از بین بردن بوی بد فاضلاب انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی