پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » باز کردن لوله یخ زده

باز کردن لوله یخ زده

 • از
باز کردن لوله یخ زده

یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمستان با آن مواجه شوید، یخ زدگی کنتور اب یا لوله توکار است که در این مقاله سعی می کنیم به توضیح روش های پیشگیری از یخ زدگی لوله ها و روش های یخ زدایی آن صحبت کنیم.

جلوگیری از یخ زدن لوله

برای جلوگیری از ترکیدگی لوله، باید روش هایی را در نظر داشته باشیم.

 • عایق کردن لوله های روکار که در حیاط یا در تراس قرار دارند با استفاده از پشم شیشه ای که به دور لوله ها پیچیده می شود.
 • عده ای برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها آب را کمی باز می گذارند که این کار بجر اتلاف آب و افرایش هزینه ها نتیجه ی دیگری ندارد.
 • هنگام لوله کشی ساختمان، از لوله های پلیمری استفاده شود که کمتر دچار پوسیدگی می شوند.

عایق بندی لوله ها جهت پیشگیری از یخ زدگی لوله های آب

رفع یخ زدگی لوله آب با دستگاه جوش

برای اینکه در زمستان و فصل سرد، از یخ زدگی لوله های آب در امان باشید، پیشنهاد می کنیم که روش عایق بندی لوله ها را امتحان کنید. چنانچه خودتان زمان و توانایی این کار را دارید می توانید به کمک آموزش هایی که در این مقاله داده می شود، عایق بندی لوله ها را انجام دهید، در غیر این صورت می توانید با نزدیک ترین شعبه لوله بازکنی محل زندگی خود از جمله لوله بازکنی غرب تهران تماس بگیرید.

برای این کار به مقداری پشم شیشه نیاز دارید تا بتوانید لوله های آب گرم و سرد را عایق بندی کنید. ناگفته نماند که پشم شیشه یکی از قدیمی ترین انواع عایق های برودتی و حرارتی است که یکی از مزیت های استفاده از آن این است که در مقابل حرارت و آتش، مقاومت بالایی دارد و اگر در معرض شعله آتش قرار بگیرد، منجر به گسترش آتش سوزی یا تولید گازهای سمی نخواهد شد. پس توصیه اکید این است که لوله های آب در قسمت‌هایی از ساختمان نظیر اتاق زیرشیروانی، زیرزمین و لوله هایی که در پارکینگ‌ها قرار دارند را به خوبی با استفاده از پشم شیشه که به راحتی در دسترس است، عایق بندی کنید.

قطع آب در صورت عدم استفاده طولانی مدت و یا واحدهای خالی از سکنه

یکی دیگر از موارد شایع که موجب تماس با شعبات مختلف لوله بازکنی موسوی می شود، یخ زدگی لوله های آب خالی از سکنه هست که پس از بازگشت، با یخ زدگی لوله ها مواجه شده اند. اگر قصد دارید برای مدت طولانی از سیستم لوله کشی ساختمان استفاده نکنید، فلکه اصلی شیرآب را که در داخل ساختمان قرار دارد، را ببندید. سپس شیر آب را از بیرون ساختمان باز کنید تا آب باقی مانده در لوله ها به درستی و کامل تخلیه شود. این کار باعث می شود که هیچ قطره آبی در داخل لوله ها باقی نماند که در هوای سرد دچار یخ زدگی شود.

استفاده از بطری خالی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها

به توصیه لوله بازکنی تهرانپارس شاید در کمتر جایی شنیده باشید که می توانید با استفاده از قرار دادن یک بطری خالی در دهانه لوله ها، مانع از یخ زدگی و ترکیدگی لوله ها شوید. این روش هیچگونه خرجی ندارد و بهتر از این است که به توصیه بسیاری، شیر آب را به مقدار کمی باز بگذارید تا آب همیشه در لوله جریان داشته باشد. این روش هیچگونه صرفه اقتصادی ندارد و موجب هدر رفت آب و افزایش فیش آب نیز می شود.

جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب

چگونه لوله توکار یخ زده را باز کنیم

حتماً همه شما کنتور آب را که داخل محفظه های حوضچه شکلی قرار دارند را دیده اید. کنتور آب اکثراً در حیاط ساختمان یا در پارکینگ قرار دارد که برای جلوگیری از یخ زدگی آن بهتر است برای محفظه آن، درب استانداردی تهیه کنید و با استفاده از سیمان درزهای موجود را بگیرید. همین توصیه های ساده باعث می شود که در زمستان کمتر دچار یخ زدگی لوله های ساختمانتان شوید. 

شناسایی محل یخ زدگی لوله در لوله های روکار

چگونه کنتور اب یخ زده را باز کنیم

برای رفع مشکل یخ زدگی لوله ها اول باید بتوانید محل آن را شناسایی کنید. برای این کار ما چند روش ساده که نیاز به هیچ ابزاری ندارد را یادآوری می کنیم. البته که در هر مرحله می توانید با لوله بازکنی اشرفی اصفهانی تماس بگیرید.

 • محل یخ زدگی غالباً در قسمت سرد مانند حیاط، انباری، پارکینگ و این قبیل مکان ها می شود.
 • اگر شما سرویس بهداشتی در حیاط دارید به احتمال زیاد در زمستان دچار یخ زدگی خواهد شد.
 • می توانید شیرهای آب را یکی یکی باز کنید و خروجی آنها را چک کنید. لوله ای که یخ زده باشد خروجی آب نخواهد داشت.
 • اگر منطقه ی یخ زدگی را حدس زدید یا شناسایی کردید می توانید برای تعیین دقیق نقطه ی آن، دستتان را روی لوله بکشید. نقطه ای که سردتر از نقاط دیگر است، محل مورد نظر است.
 • در مواردی یخ زدگی، موجب ترکیدگی و نشتی لوله می شود با پیدا کردن این نقاط می توانید یخ زدگی را شناسایی کنید.
 • با زدن ضربه روی لوله هم می توان محل یخ زدگی را شناسایی کرد. چون صدا در محل یخ زده می تواند زیرتر از صدای معمولی باشد.
 • قسمتی از لوله که یخ زده باشد، تغییر حجم داده و با لمس لوله نیز می توان متوجه محل یخ زدگی لوله شد.

روش های باز کردن یخ زدگی لوله

لازم به ذکر است که در لوله های روکار تشخیص محل یخ زدگی و رفع آن آسانتر از یخ زدگی لوله های توکار است که گاه برای رفع یخ زدگی آنها نیاز به تخریب و هزینه بیشتری است. برای باز کردن یخ زدگی لوله روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید هر کدام از این روش ها را امتحان کنید. یا اگر زمان برای شما مهم است می توانید با یکی از شعب لوله باز کنی موسوی مانند لوله باز کنی ستارخان تماس بگیرید و درخواست سرویس کار کنید. ما حداکثر تا 30 دقیقه بعد از تماس شما در محل خواهیم بود.

استفاده از حوله گرم برای یخ زدایی لوله

در یک قابلمه مقداری آب بجوشانید و یک حوله ضخیم آماده کنید. حوله را در آب جوش انداخته و بعد از گرم شدن بلافاصله آن را روی محل یخ زدگی لوله انتقال دهید. بعد از چند بار تکرار یخ زدگی باز خواهد شد.

استفاده از سشوار برای یخ زدایی لوله های یخ زده

باز کردن لوله یخ زده

زمان هایی که قطر لوله یخ زده زیاد باشد و به تبع آن قطر یخ ایجاد شده در لوله بیشتر باشد، اگر بخواهیم روش استفاده از دستمال گرم، را به کار ببریم، بسیار زمانبر خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم در اینگونه مواقع از سشوار استفاده کنید تامسیر آب در لوله باز شود. در این روش نیز احتیاط کنید و سشوار داغ را به یکباره به لوله یخ زده نزدیک نکنید و آن را با فاصله از لوله نگه دارید و به آرامی آن را به لوله نزدیک کنید یا در فضایی که لوله یخ زده قرار دارد، بخاری روشن کنید تا دمای اتاق یا فضا افزایش پیدا کند.

رفع یخ زدگی لوله با نوار حرارتی یا چسب حرارتی

methods-removing-pipe-freezing

این چسب ها نوار های بلندی هستند که با استفاده از برق کار می کنند. انتهای این نوار به پریز برق وصل می شود. نوار را بر روی لوله ها می پیچند و این نوار به آرامی لوله را گرم می کند و یخ زدگی را رفع می کند.

استفاده از نمک برای آب کردن یخ لوله

چگونه یخ زدگی لوله آب را باز کنیم

مقداری نمک را در آب گرم حل کنید و داخل لوله ها بریزید. نمک یخ را ذوب می کند. توجه کنید آب جوش نریزید چون حتماً لوله های آب ترک خواهند خورد.

استفاده از بخار آب برای یخ زدایی لوله

رفع یخ زدگی کنتور آب

یک ظرف آب را زیر لوله ای که یخ زده بجوشانید و اجازه دهید که بخار آب به محل یخ زدگی برسد و کم کم یخ را ذوب کند. این کار طولانی خواهد بود اما مثمر ثمر است. توصیه می کنیم بخار آب را با کمی فاصله از لوله نگه دارید.

باز کردن یخ زدگی لوله توکار 

همه ی روش هایی که درباره بازکردن یخ زدگی لوله گفته شد مربوط به لوله های روکار بود که قابل مشاهده هستند. اما درباره لوله های توکار چه باید کرد؟ بهتر است بدانید در اینباره شما نمی توانید هیچ کاری انجام دهید. چون لوله ها و نشانه هایی که برای شناسایی از آن ها استفاده می کردیم اصلاً قابل مشاهده نیست. پس در این مورد بهتر است کار را به کاردان بسپارید و زمانی که متوجه شدید لوله های ساختمان یخ زده، تلفن را برداشته و با گرفتن شماره 09126887380 با یکی از شعبات لوله بازکنی موسوی تماس بگیرید. ما به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان تهرانی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی