پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » سیستم گرمایش از کف چیست

سیستم گرمایش از کف چیست

 • از
سیستم گرمایش از کف چیست

همانطور که همه ما می دانیم برای گرم کردن محیط هر ساختمانی، لوازم گرمایشی مختلفی وجود دارد که هر کس با توجه به شرایط ساختمان، نوع کاربری ساختمان، شرایط اقتصادی و دسترسی آسان یکی از لوازم را برای گرم کردن محیط ساختمان خود انتخاب می کند.
در سال های گذشته سیستم گرمایش از کف، یکی از روش های محبوب برای گرم کردن ساختمان بوده است که به دلایل مختلف، مورد استقبال قرار گرفته است. شما هم اگر قصد نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف را دارید ضمن دعوت به مطالعه این مقاله، خاطر نشان می شویم جهت نصب، می توانید با شماره لوله بازکنی تهران در تماس باشید.

سیستم گرمایش از کف چیست؟

جالب است بدانید که سیستم گرمایش از کف ابتدا به همین طریق نبوده و در سال های اولیه، سوئدی ها با استفاده از ذغال گرم، کف منزل خود را گرم می کردند که در چند سال اخیر، سیستم گرمایش رادیاتوری به وجود آمد که مکانیزم آن به طریقی است که گرمای تولید شده از طریق مرکز گرمادهی به نقاط دیگر ساختمان منتقل می شود.
یکی از دلایل محبوبیت این سیستم این است که گرما در کل ساختمان به صورت مساوی تقسیم می شود و همه افراد در کل نقاط ساختمان از گرمای مطبوعی برخوردار می شوند. برای اجرای سیستم گرمایش از کف، هیچ نوع محدودیتی در نوع کف پوش و فضای ساختمان نیست. این سیستم هیچ فضای اضافی اشغال نمی کند و با هر نوع کف پوشی سازگار است.

انواع سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف به دو صورت برقی یا خشک و آبی یا سیستم هیدرونیک اجرا می شود. برای استفاده و اجرای هر یک از این سیستم ها در ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی، تفریحی، ورزشگاه و غیره هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. در کشورهای پیشرفته و سردسیر از سیستم گرمایش از کف برقی برای ذوب کردن یخ و برف خیابان ها و پیاده روها، زمین های فوتبال و امثال آن استفاده می شود. در ادامه شما را به مطالعه مقاله تخلیه چاه تهران دعوت می کنم.

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی، برای مناطقی مفید است که هزینه گاز بالاست یا دسترسی به آن مشکل است. این سیستم را به دو دسته کلی فیلم حرارتی و کابل حرارتی-الکتریکی تقسیم بندی می کنند:

فیلم حرارتی

در این مدل از سیستم گرمایش از کف برقی، از نوعی فیلم حرارتی کربنی که از پلی استر بسیار نازک ساخته شده و در زیر کف پوش قرار می گیرد، استفاده می شود. این نوع گرمایش از کف برقی مزایایی دارد که بهتر است در مورد آنها هم اطلاعاتی داشته باشید.

 • قابلیت تنظیم دمای سیستم با استفاده از ترموستات

  امکان نصب کف پوش بدون نیاز به استفاده از بتن

 • ایمنی بالا در مقابل آتش سوزی و برق گرفتگی
 • ضخامت بسیار کم فیلم های حرارتی
 • سرعت گرم شوندگی بالا
 • امکان کنترل از راه دور
 • طول عمر بسیار بالا
 • نصب بسیار آسان

کابل حرارتی-الکتریکی

جالب است بدانید که همین سیستم های گرمایش از کف که امروزه در ساختمان ها می بینید از نوع کابل حرارتی-الکتریکی است.

برای اجرای سیستم گرمایش از کف از نوع کابل های حرارتی-الکتریکی بر زیر کاشی و سرامیک، نیازی به استفاده از عایق بین کابل ها و کف زمین نیست ولی بر روی کابل ها ابتدا یک لایه بتن ریخته می شود و سپس کف پوش ها را بر روی آنها قرار می دهند. هنگام اجرا، ابتدا کابل ها و المنت ها را بر روی کف زمین فیکس می کنند و سپس روی آنها را با سیمان یا بتن می پوشانند. این کابل ها از یک منبع برق تغذیه می شوند و برای قطع و وصل برق، از یک پریز یا سوئیچ که معمولاً به دیوار متصل است، استفاده می کنند. اگر تمایل داشته باشید برای دریافت مشاوره رایگان در این خصوص می توانید با شماره لوله بازکنی سعادت آباد تماس بگیرید.

مزایای سیستم گرمایش از کف برقی
 • عدم نیاز به سرویس و نگهداری مداوم
 • راندمان نزدیک به 85 درصد

  قابلیت کنترل از راه دور

 • سرعت نصب بسیار بالا و اتلاف وقت کمتر
 • نیاز به کف سازی اندک و عدم استفاده از عایق بین کابل ها و کف زمین
معایب سیستم گرمایش از کف برقی
 • مصرف بالای انرژی و هزینه زیاد برق مصرفی
 • استهلاک بیشتر
 • تجهیزات گران قیمت

نحوه عملکرد سیستم گرمایش از کف

نحوه عملکرد سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف را به دو صورت اجرا می کنند. در روش اول از یک شبکه المنت و یک منبع برق و در روش دوم از لوله های به کار رفته در کف ساختمان، استفاده می شود. روش اول که به آن سیستم گرمایش از کف برقی هم گفته می شود به دلیل هزینه بالای تولید برق، در ایران توجیه و صرفه اقتصادی ندارد. همین مساله باعث شده که در ایران بیشتر از سیستم گرمایش از کف که با لوله های تک لایه یا پنج لایه اجرا می شود.

در این سیستم، گرما از طریق لوله هایی که در کف ساختمان و زیر کف پوش قرار گرفته اند، به همه نقاط منتقل می شود. از آنجاییکه این لوله ها در کف ساختمان و زیر کف پوش قرار می گیرند، باید مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه داشته باشند. به همین دلیل از لوله های 5 لایه استفاده می شود. اما مهمترین دلیلی که باعث می شود گرما به صورت یکنواخت و مطبوع در همه جای ساختمان پخش شود، نوع چیدمان لوله ها است که باید بر اساس یک نقشه حساب شده و دقیق، در کنار هم چیده شوند. کسانی که این سیستم را اجرا می کنند می دانند که بین لوله ها و کف زمین باید یک لایه حایل قرار دهند تا از این طریق از اتلاف انرژی و هزینه تراشی برای ساکنین جلوگیری شود. علاوه بر صرفه جویی در هزینه، این لایه حایل، سبب می شود که به کف ساختمان آسیبی نرسد. یکی دیگر از مواردی که باید در اجرای سیستم گرمایش از کف، به آن دقت کرد فاصله بین لوله ها است که اگر به درستی محاسبه نشود گرما به خوبی جریان پیدا نمی کند. برای دریافت قیمت اجرای این سیستم با لوله بازکنی ستارخان تماس بگیرید.

بهترین لوله برای گرمایش کف

بهترین لوله برای گرماایش از کف

استفاده از متریال و ابزارآلات خوب در یک سیستم گرمایش از کف یا هر سیستم دیگری، دلیل نتیجه بخشی خوب آن خواهد بود. به همین منظور اگر قصد اجرای این سیستم را دارید در انتخاب نوع لوله دقت داشته باشید. معمولاً همانطور که قبلاً هم توضیح داده شد، از لوله های تک لایه یا پنج لایه استفاده می شود که انتخاب هریک از آنها به نوع کاربری ساختمان بستگی دارد.

مزایا و معایب لوله پنج لایه در سیستم گرمایش از کف

دلیل اینکه به این نوع از لوله ها لوله های 5لایه گفته می شود این است که از دو لایه چسب بسیار قوی، یک لایه عایق و دو لایه پلیمری ساخته شده اند و دلیل مقاومت بالای لوله های 5لایه، همین لایه های تشکیل دهنده آن است. از این لوله ها برای انتقال سیال با دمای 95 درجه سانتیگراد با فشار 10 بار می توان استفاده کرد. اگر در ساختمانی که قصد اجرای سیستم گرمایش از کف را دارید، فشار سیستم بالا است، حتماً باید از لوله های 5 لایه استفاده کنید که دچار مشکل نشوید.
لوله های تک لایه و 5 لایه تفاوت چندانی به لحاظ کارکرد با یکدیگر ندارند. چیزی که وجه تمایز این دو لوله است، قیمت تمام شده آنها است که لوله های 5 لایه به دلیل نوع تولید، قیمت بالاتری دارند.

مزایا و معایب لوله تک لایه در گرمایش کف

در مقابل لوله های 5لایه، لوله های تک لایه دمای 70 درجه سانتی گراد را می توانند تحمل کنند و مقاومت کمتری نسبت به لوله 5 لایه دارند. اما از آنجاییکه در سیستم گرمایش از کف، بیشترین دمای ممکن در سیستم، 45 درجه سانتی گراد است، پس از لوله های تک لایه هم می توانید استفاده کنید. یکی از مزایای لوله های تک لایه این است که ضریب انبساط طولی و حجمی بالاتری دارند و به همین دلیل برای استفاده در مناطقی که احتمال یخ زدگی لوله ها بالاست، گزینه مناسبی به شمار می آید. ممکن است به خدمات لوله بازکنی تهرانپارس نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با لوله بازکنی